“Parkour je fyzická aktivita, která může sloužit i jako komplexní seberozvojová disciplína. ”
“Parkour je osobní cesta sebezdokonalení.”
“Parkour je způsob vnímání okolního prostředí a schopnost se v něm pomocí svého těla pohybovat.”
“Parkour je životní styl, který v člověku probouzí touhu poznávat sám sebe, pracovat na sobě a rozvíjet se po stránce fyzické a psychické.”
Georges Hébert (1875 - 1957) byl průkopníkem tělesné výchovy ve francouzské armádě, který vyvinul systém tělesné výchovy a výcviku známý jako „la méthode naturelle“ („přirozená metoda“). Metoda kombinovala výcvik široké rozmanitosti fyzických schopností s tréninkem odvahy a morálky.
Roku 1939 se na rodil Raymond Belle. Od 7 let vyrůstal v sirotčinci. V drsných podmínkách trénoval na svých fyzických schopnostech, aby se nestal obětí útoků. Běhal po nocích a lezl po stromech. V 19 letech nastupuje k pařížské hasičské jednotce francouzské armády.
Narodil se David Belle [čti david bel]. Ve svém mládí trénuje na předměstí Lisses společně s přáteli Sébastienem Foucanem, Châu Belle Dinhem, Williamsem Bellem, Yannem Hnautrou, Laurentem Piemontesim, Guylain N'Guba Boyekim, Malikem Dioufem, a Charlesem Perrièrem.
Mezi léty 2004 a 2005 připlouvá do Česka parkourová vlna. Větší setkání na sebe nenechává dlouho čekat a 25. srpna 2005 probíhá v Brně první jam.
Na základní škole kousek od pražského hradu zakládá skupina 28 traceurů z celé republiky první parkourovou asociaci v České republice. 26. dubna 2015 dochází k jejímu zápisu do veřejného rejstříku.
Pod tlakem veřejnosti a Světové gymnastické federace zařazuje ČAPk do svého programu soutěžní parkour vystavěný na původních pilířích.
Michal Filipin se spojuje s vlastníky TM World Chase Tag a pod záštitou Prague Parkour PK1 a ČAPK přináší WCT do České republiky.
Díky dlouhodobému vyjednávání se podařilo Michalu Filipinovi, Patriku Gabryšovi a Danielu Samkovi vyjednat vstup asociace do Sdružení sportovní svazů České republiky.
Od tohoto roku používá asociace nové logo. Autorem je fotograf, grafik a instruktor parkouru v jedné osobě - Ondřej Mrštný
V červnu 2020 se ČAPk začleňuje pod Parkour Earth a připojuje se tak k vedoucím světovým národním asociacím Austrálie, Francie, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky, Velké Británie, Polska, Spojených států amerických, Finska a Švýcarska.
V roce 2020 probíhají v Praze první licence III. třídy pod taktovkou ČAPk za vedení Jana Pospíšila v prostorách Pražské IM Academy a v prostorách SK Start Praha.
Po složitém vyjednávání zajišťuje Michal Filipin první účast reprezentačního týmu ČR na mistrovství světa ve World Chase Tag v Londýně.
Organizace první soutěžní sezóny v parkourových disciplínách speed, skill a style pod taktovkou ČAPk.
Po devíti letech existence se Patrikovi Gabryšovi a Janu Pospíšilovi daří upevnit postavení ČAPk jako oficiálního svazu parkouru v České republice. ČAPk se stává oficiálním svazem parkouru pro Českou republiku a je uznán Národní sportovní agenturou i státem.